Drobečková navigace

Úvod > Obce mikroregionu > Drahanovice

Drahanovice

www.obecdrahanovice.cz

Obec Drahanovice  a k ní přidružené obce Ludéřov, Střížov, Kníničky a Lhota pod Kosířem leží na samém úpatí Drahanské vysočiny, s kopcovitým a lesnatým terénem, který láká nejen pro pěší turistiku, ale i cykloturistiku.

Z jižní strany obklopuje obce Přírodní park Velký Kosíř, středem potok Zlatá sružka, jehož prameniště je vyhlášeno jako významný krajinný prvek, a ze západní strany uzavírá krajinu Přírodní park terezské údolí. Celkem tady žije nyní 1648 obyvatel.

Jak šel čas:

I zde stopy o prvním osídlení až do doby kamenné, o čemž svědčí významné archeologické nálezy. První písemné zmínky o obci Drahanovice se dochovaly z roku 1322, i když jsou historikové přesvědčeni o jejím dřívějším  vzniku. Dokladem o dávné historii je také památný strom - hrušeň v blízkosti samoty Lusthoz, jejíž stáří je odhadováno na 300 let.

Co byste neměli minoutDrahanovice

Dominantou obce Drahanovic je chráněná kulturní památka gotického původu "Černá věž", pozůstatek jedné ze čtyř obranných věží starobylé tvrze, jejíž vznik se datuje na přelom 13. a 14. století.  Věž byla zrekonstruována a nyní je v jejích prostorách umístěna stálá expozice se zaměřením na historii, archeologii a život obce nejen v minulosti, nýbrž i v současnosti.

Další chráněnou kulturní památkou je gotická stavba kostela sv.Jakuba většího se zvonicí,vestavěnou do ohradní zdi, v jejíž blízkosti se košatí dvě tvarově bizardní lípy - památné stromy, stáří se odhaduje na 270 let.

Z části obce, v Ludéřově na kopci "Příhon", se nabízí krásný výhled do dalekého okolí hanácké krajiny a jeseníků. Na kopci je umístěn památník Svatopluka Čecha.
Důkazem o životě našich předků v této lokalitě je "keltská svatyně", která je jednou z nejvýchodnějších položených keltských svatyní v Evropě vůbec. Na počest těchto předků zde umístilo Občanské sdružení ECCE HOMO Šternberk ve spolupráci s obcí Drahanovice kamennou plastiku a infomační tabuli s posezením pro turisty a cykloturisty. Z Ludéřova turistickou stezkou Přírodním parkem Terezské údolí to je pár kilometrů do zámku v Náměšti na Hané.
Zdejší expozice arcibiskupských kočárů stojí za zhlédnutí.

Na co jsme pyšní:

Ze slavných rodáků to jsou:

  • František Smyčka (1870 - 1918), profesor v Kroměříži a badatel v čelechovickém devonu
  • Hubert Stavěl (1886), profesor a básník
  • František Záleský (1901) malíř
  • Josef Vaca (1904) profesor UP Olomouc
  • Josef Pavel Pazdírek (1839) hudební skladatel