Drobečková navigace

Úvod > Obce mikroregionu > Lutín

Lutín

www.lutin.cz

Lutín je obec ležící v okrese Olomouc. Má 3248 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 820 ha.

V údolí říčky Blaty, do níž ústí dva potoky Deštný a Slatinka, leží obec Lutín, ke které po sloučení po roce 1980 přibyla ještě obec Třebčín.
Se 3212 obyvateli patří mezi největší v mikroregionu.

Jak šel čas:

První písemná zmínka pochází z roku 1234 a jméno Lutín se snad váže k moravskému "Lutovi". Také od osobního jména Třeba se odvozuje název Třebčína s první písemnou zmínkou z roku 1131.
Největší rozmach obce nastal od 30. let 20. století, kdy zde bratři Sigmundové zahájili výrobu čerpadel. Zachována byla i intenzivní zemědělská výroba. Půda kolem Lutína má největší výtěžnost a kvalitu z celé České republiky.

Co byste neměli minout:

Za nejcenějšími gotickými památkami - kamennou pietou a dvěma dřevěnými madonami z poloviny 15. a 16. století - byste museli vydat do výstavních prostor hradu Šternberka, který je vzdálen jen 20 km. V Lutíně jistě neminete kapli Nanebevzetí Panny Marie a kostel sv. Florián v Třebčíně. Zajímavostí je i pomník obětem světových válek od sochaře Julia Pelikána. Pro aktivní sportování nabízí TJ Sigma Lutín atletický a fotbalový stadion, tréninkového hřiště, tenisové kurty a kluziště.

Na co jsme pyšní:

Významnou osobností se stal rodák z Třebčína Ludvík Sigmund, který položil v roce 1868 základy k pozdějšímu rozmachu čerpací techniky známé v celém světě pod značkou Sigma. Jeho synové Jan a František rozšířili podnik tak, že byl znám po celé republice.
Ing.Jan Sigmund (syn Jana) byl dalším významným pokračovatelem tradic. V roce 1942 byl popraven fašisty v Brně snad i proto, že ještě před okupací poslal svému bratrovi do anglického Newcastlu část zařízení továrny.
Miroslav Sigmund, Dr.h.c., značně pomohl svojí výrobou hasičských stíhaček a kulometů v továrně v Newcastlu k obraně za II. světové války.
Mezi další významné rodáky patří kněz, spisovatel a politik Karel Dostál (1871 - 1923) a PhDr. Antonín Přichystal (1921), odborný asistent Univerzity Palackého a pozdější ředitel Státní vědecké knihovny v Olomouci.