Drobečková navigace

Úvod > Obce mikroregionu > Těšetice

Těšetice 

www.obec-tesetice.cz

Západně o Olomouce v rovinaté oblasti střední části Hornomoravského úvalu leží obec Těšetice s částmi Těšetice, Vojnice a Rataje. Celkem tady žije kolem 1200 obyvatel.

Jak šel čas:

Každá obec má svou dávnou tradici a historii. První zmínka o Těšeticích, patří k nejstarším obcím na Hané. je z roku 1078, o Ratajích z roku 1141 a Vojnicích z roku 1275. Postupně tady vznikaly obce návesního typu - historické jádro tvoří náves protáhlého tvaru se zemědělskými usedlostmi situovanými podél komunikace a kolem kaple nebo kostela. Původní jádro obce je u všech tří sídel zachováno a je obklopeno tradičními objekty stodol.
Významným počinem v obci bylo založení pivovaru v roce 1597 se sladovnou a lihovarem. Pozdější "Hanácké rolnické akciové závody v Těšeticích" se staly vzorovým podnikem proslulým na celé Moravě kvalitou zdejšího piva, nejlepšího sladu, výrobou likérů, obchodem s vínem, pekárnou a od 1938 i sušárnou brambor.Sláva pivovaru a bezpočtu "Těšetických restaurací" na různých místech Moravy bohužel skončila v roce 1970, kdy byl pivovar zrušen. A tak nyní ve sklepech pivovaru dozrává exportní hanácká whisky King Barley.

Co byste neměli minout:Rataje

Obec Rataje byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou pro příkladný typ hanácké obce, tzv. "návesní ves". Selské statky si uchovaly původní dispozice včetně arkádových náspí, zahrad, okrasných zídek a špaletových stodol.
V obci Těšetice neminete rekonstruovaný farní kostel sv.Petra a Pavla, v obcích Vojnice a Rataje kapličky na návsích.
Pro sportovní vyžití slouží v Těšeticích fotbalové hřiště, několik menších hřišť pro malou kopanou a nohejbal, tenisový kurt. Pro děti zde najdete dětská hřiště s průlezkami, pro odpočinek posezení a připravená ohniště pro opékání.

Na co jsme pyšní:

Ze slavných rodáků to byl František Hradil, stíhací pilot RAF.