Drobečková navigace

Úvod > Obce mikroregionu > Ústín

Ústín

www.ustin.cz

Malá vesnička ležící asi 7 km západně od Olomouce s 350 obyvateli.

Jak šel čas:
První písemná zmínka pochází z roku 1078, kdy patřilasvětským feudálům z premonstrátského Kláštera Hradisko. Hostinec, nesoucí název "U labutě", vystavěn hradišťskými premonstráty sdílen od poloviny 18. století společný osud s Ústínem a stal se postupně nejznámějším symbolem obce.

Co byste neměli minout:

Určitě to již zmíněný hostinec, který po rekonstrukci z let 1992 - 3 je nazýván "Hostince pod žudrem" podle lodžie s půlkruhovými oblouky, které připomínají typickou hanáckou stavbu - tzv. žudr. Nejdůležitější dominantou celého interiéru je otevřené ohniště, sloužící jako hlavní výrobní zařízení. Dřevo, selský nábytek, stylová výzdoba, rustikálně laděné oblečení obsluhujícího personálu, to jsou atributy, které navozují atmosféru dob minulých. To vše se spojením s dobrým jídlem přispívá ke známým představám o hanácké pohostinnosti a dobrém hanáckém kraji.

K nejvýznamnějším kulturním památkám patří kaple sv.Jana a Pavla z roku 1861, kaple sv. Floriána z pol. 18. století a technická památka Kamenný most z pol. 18. století přes potok Stousku.

kamenný most v Ústíně