Drobečková navigace

Úvod > Obce mikroregionu > Hněvotín

Hněvotín

www.hnevotin.cz

Obec Hněvotín se rozkládá cca 7 km jihozápadně od města Olomouc v nadmořské výšce asi 244 m. Protéká jí potok Stouska, který se vlévá do říčky Blaty. V obci žije 1 320 obyvatel a její katastr má rozlohu 1 173 ha.

V obci je mateřská škola, základní škola 1. - 9. ročník. Kulturní a společenský život obce je pestrý. V obci pracuje několik zájmových organizací a spolků, které pořádají plesy, zábavy, sportovní soutěže a různé akce pro děti i dospělé.

Obec je členem sdružení obcí mikroregionu Kosířsko a občanského sdružení Region Haná. Pro všechny své části má obec schválený územní plán a také program obnovy vesnice.

Jak šel čas:

První zmínka o Hněvotíně pochází z roku 1078, kdy olomoucký Přemyslovec kníže Ota 1 Sličný daroval vesnici (spolu s dalšími) olomouckému Klášteru Hradisko. Již dávno před tím však bylo toto místo osídleno, což dokládají archeologické nálezy v podobě zlomů keramických nádob ze 6. - 5. století před našim letopočtem.

Co byste neměli minout:

Nejvýznamnější architektonickou památkou je kostel sv. Leonarda z roku 1774, kdy byl přestavěn. Obecní kronika se zmiňuje o zvláštním způsobu stavby kostela - nové zdi byly vybudovány okolo starých o po dokončení zbyla ze starého kostela jenom věž.
Dalšími památkami je barokní soch Panny Marie s arkádovou kapličkou a kaple se zvonicí.
V obci je možné využít sportovního areálu s fotbalovým, volejbalovým a dětským hřištěm spolu s tenisovým kurtem.

Na co jsme pyšní:

Josef Pekárek (1758-1820) pocházel z CHornice, učitel na německé škole v Hněvotíně, sbíral hanácké písně, je autorem hudby hanáckých operet "Jola a Monda" a "Maréna a Kedrota".
Jan Lochman, od roku 1916 do 1936 páter v kostele, podporoval českou menšinu, opravu kostela, inicioval založení měšťanské školy.
Augustin Marek, od roku 1923 až 1938 učitel a kronikář, kronika se dodnes dochovala, bojoval v Itálii a Rusku.