Drobečková navigace

Úvod > Mikroregion Kosířsko

Mikroregion KOSÍŘSKO

Mikroregion KOSÍŘSKO vznikl v roce 1999 na Hané vzájemnou dohodou a spoluprací devíti obcí, tvoří jej obce Lutín, Drahanovice, Slatinice, Těšetice, Hněvotín, Slatinky, Luběnice, Olšany a Ústín.
Oficiální zaregistrování proběhlo koncem roku 2001 Okresním úřadem v Olomouci, kdy byl pod reg.č. 035/1101 zaregistrován svazek obcí Mikroregion KOSÍŘSKO.

 

 

 

 

 

   

Stavba rozhledny - fotogalerie Rozhledna

Prohlédněte si Videa a animace

Novostavba turistické rozhledny na vrcholu kopce Velký Kosíř investiční příspěvek   3,5 mil.Kč. Olomouckého kraje.

 

 

 Výstavba rozhledny

Geografie mikroregionu

Téměř celý region se nachází v údolní nivě Blaty západně od Olomouce a na sever od Prostějova. Nadmořská výška se pohybuje od 220 m. n. m. v Lutíně až po 339 m. n. m. ve Lhotě pod Kosířem, část obce Drahanovice.
Nejvyšším bodem je Velký Kosíř s nadmořskou výškou 442 m. Mikroregion má katastrální výměru 6874 ha a žije v něm téměř 10000 obyvatel.
Všechny obce mikroregionu patří pod správu Olomouckého kraje.

Zemědělsko-průmyslová tradice

Mikroregion byl významný již v dřívější době za tzv. první republiky. Důležité, a v celém okolí známé, byly podniky SIGMUND pumpy a Chema v Lutíně, cukrovar v Drahanovicích, lihovar a pivovar v Těšeticích a bohatým kulturním životem vždy žily Lázně ve Slatinicích.

Mikroregion má zemědělsko - průmyslový ráz, jež je daný jednou z nejúrodnějších zemědělských půd v republice (ZD Hněvotín, ZD Těšetice a několik samostatně hospodářských rolníků) a průmyslovým a zpracovatelským oborem (různé firmy - SIGMA, John Crane, WANZL, opravy čerpadel a autoopravny, kovo a dřevovýroby). Zvláštní postavení mají lázně ve Slatinicích, v nichž se specializují na léčení pohybového ústrojí.

Turisticky zajímavá oblast

Velice bohaté na historii je okolí mikroregionu. Ať se jedná o nejvýznamnější památky v Krajském městě Olomouci či v blízkém Prostějově, zámek v Náměšti na Hané, Plumlově a hrad na Bouzově.Taktéž jeskyně v Javoříčku stojí za shlédnutí.

Zajímavou sportovní akcí je novoroční výstup na Velký Kosíř, kdy se od prvních minut každého roku na vrcholu schází turisté a to za jakéhokoli počasí.

Nicméně daný materiál se neuzavírá jen v mantinelech Mikroregionu KOSÍŘSKO, ale snaží se prezentovat cykloturistikou v širších vazbách, např.v rámci Regionu Haná.

Projekt Nakládání s odpady